Čajovník australský

shutterstock_286085753.jpg

Strom čajovníku australského nemá nic společného s čajovníkem pěstovaným pro pití čaje. Čajový nápoj zůstává výsadou vylouhovaných listů stálezeleného keře Camellia sinensis. Australský čajovník patří k myrtovitým a je příbuzný s eukalyptovníky.

Přesto si James Cook připravil z australské rostliny nejen čaj, ale dokonce si z jeho listů uvařil i pivo. Právě kvůli lahodné chuti, která chutnala všem na palubě, dostala rostlina svůj název – čajovník. 

Kapitán James Cook přistál v blízkosti dnešní Sydney roku 1770 a během výpravy přes severovýchodní pobřežní oblast narazil na skupiny stromů hustě obalených lepkavými aromatickými listy, ze kterých se dal uvařit vonný čaj. Členem výpravy byl také botanik Sir Joseph Banks, který sesbíral vzorky a odvezl je do Anglie.

Na začátku 20. století prošly listy tohoto „čajovníku“ vědeckým bádáním, které potvrdilo antiseptické vlastnosti, které domorodé obyvatelstvo dávno využívalo. Esenciální olej měl podle tehdejších analýz třináctkrát silnější účinnost než kyselina karbolová (fenol), považovaná za univerzální desinfekční přípravek.

 

Výtažek z čajovníku australského, tzv. Tea Tree Oil získával na proslulosti a významu dalšími vědecky potvrzenými účinky. A během 2. světové války jeho hodnota ještě vzrostla (například když se na zaměstnance, kteří pracovali ve výrobě esence Tea Tree Oil, nevztahovala vojenská služba). Snahou bylo vyprodukovat takové množství Tee Tree Oil, aby se mohl stát standardním vybavením vojenských lékárniček, protože dezinfikuje, přitom nedráždí pokožku, je protizánětlivý a hojivý.

 

Účinky Tea Tree Oil

Tee Tree Oil je vonná silice, která se z listů kajeputu získává destilací a vyniká mimořádnými antiseptickými, antibakteriálními a fungicidními účinky.

shutterstock_229508410.jpg

Vonný antiseptický olej je vysoce koncentrovaný s výraznou svěží kafrovitou vůní. Čirý až nažloutlý olej je složen asi ze stovky různých látek, nejvýznamnější je podíl terpinenu a cineolu.

Aromaterapie využívá Tee Tree Oil k povzbuzení při únavě a vyčerpání. V kosmetice se uplatňuje jako lék při kožních onemocněních a akné, skvěle pomáhá i při napadení plísněmi. V neposlední řadě se díky svým antivirovým vlastnostem hodí i při oparech, aftech či paradentóze.

Ačkoli je pro člověka neškodný, neplatí to o zvířatech – dá se z něj vyrobit účinný repelent, ale nebezpečný je i pro kočky!

 

Pěstování

Čajovník australský je správně Kajeput střídavolistý čili Melaleuca alternifolia a jak již bylo uvedeno, s čínským čajovníkem nemá nic společného. Jde o původně divoce rostoucí australský strom keřovitého vzrůstu, kterému se dařilo zvlášť na březích potoků nebo v močálovitých rovinách. V těchto pro něj ideálních podmínkách se stal dominantní a velmi houževnatou rostlinou, která musela svést bitvu o životní prostor s farmáři, kteří potřebovali rozšířit své pastviny. Ti považovali čajovník za úporný plevel. Vzhledem k jeho výšce kolem 5 metrů a šířce přes 3 metry byl na pastvinách skutečným nepřítelem.

Svou odolnost prokazuje tento australský endemit i v našich podmínkách (není však mrazuvzdorný).


Napište nám




Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít




Zapomněl jsem heslo