Cesty čaje V.

Z historického významu cesty čaje zbylo mnoho odkazů nejen pro naši současnost, ale i pro 21. století. Nejedná se přitom pouze o kulturní dědictví a tradice. Cesta čaje zanechala podstatnou komerční stopu, kolem které se točí cestovní ruch v jihozápadní Číně. Jedním z důvodů je etnická a kulturní rozmanitost tohoto regionu, kterou názorně ilustruje mnohotvárnost jazykových variací. Podle místních obyvatel se od sebe "čínština" liší každých 5 km … a není divu, když podél historické cesty čaje dnes žije na dvacet různých etnických skupin. Turisticky poutavá jsou i města - kdysi významná tržiště. Například Lijiang byl v roce 1997 zařazen mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO. A v roce 2002 ho následovala obec Sidengjie v provincii Yunnan.

Kromě toho má cesta čaje i náboženský obsah. Podél cesty čaje najdeme centra bílého, žlutého a červeného tibetského buddhismu, dále Han buddhismu a Benzhu (uctívající místní bohy a bohyně). Poutníci cestou míjí mnoho posvátných hor jako například Sněžnou horu Kawagebo vysokou téměř 7 tisíc metrů, která je jednou z nejznámějších posvátných hor tibetského lidu. Každý rok přichází obejít tuto horu mnoho poutníků ze Sichuanu, Yunnanu, Tibetu, Qinghai a Gansu a prosí o požehnání od boha hory. Cesta čaje se i v současnosti používá k poutím do Lhasy.

Lhasa, město čaje

Svaté město Lhasa se nachází na střeše světa a je známé jako "město slunce" v "zemi bohů". Lhasa má tisíciletou historii a je to učiněná studnice kulturního a duchovního poznání. I pro současného poutníka je to pokladnice mnoha kulturních a historických památek. Mimo to nabízí i úchvatné přírodní scenérie.

potala.jpgLhasa se nachází v nadmořské výšce takřka 4 tisíc metrů nad mořem, ve spodní části kotliny obklopené horami a řekami. Lhasa vysloveně láká turisty nejen svou tradicí, ale i velmi příjemným klimatem, které je ušetřeno jak extrémně studených zim, tak letních veder. Primárně však zůstává svatým městem tibetského budhismu s velmi zachovalými a dobře udržovanými paláci a kláštery a to díky přístupu místních obyvatel, kteří s úctou a láskou pečují o svatá místa.

 

Kromě kulturních zajímavostí je Lhasa hrdá na překrásné přírodní scenérie, nádherné řeky a posvátné jezero Namtso. Není divu, že je Lhasa snem pro mnoho turistů z celého světa.

 

Tibetské čajovny

tibet.jpgBěhem celého dne a ještě hluboko do noci jsou po celé Lhase otevřené čajovny – nejen pro turisty, ale především pro místní obyvatele. Pro Tibeťany je čaj neodmyslitelnou součástí každého dne. Ráno obvykle začínají čajem s máslem a žádný oběd se neobejde bez silného slazeného čaje.

Sladký čaj, v Tibetu známý jako "Qiabadi" se připravuje z Puerhu, mléka a bílého cukru a slouží jako občerstvení. Jednou z nejznámějších čajoven ve Lhase je Delin na Pekingské třídě. Nabízí silný tibetský čaj a klasickou výzdobu: barevné vzory osmi šťastných symbolů namalované na žlutých zdech, tradiční tibetské koberce položené na dřevěných stolech a sochou Buddhy na pultu.

Čajovou konvičku sladkého čaje pro čtyři osoby pořídíte za 6 juanů tedy asi 20Kč. V této čajovně jsou místní obyvatelé ochotní vystát si na svoji oblíbenou konvičku sladkého čaje i frontu … ve Lhase patří pití čaje k tradičním zvykům, jde o setkání s přáteli či obchodní jednání. Mimo to se v čajovnách hraje velmi oblíbená hra Xiu (tradiční tibetské hra v kostky). Čajovna je pro Tibeťany místem pospolitosti, ale i naprosto věcného obchodu se základními potravinami a nabídkou prostého jídla. Tomu odpovídají i otvírací doby, běžná čajovna otvírá ve Lhase v 7 ráno a zavírá o půlnoci.

 


Napište nám




Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít




Zapomněl jsem heslo