Čajová zmrzlina


matcha-ice-cream.jpgZmrzlina ze zeleného čaje se vyrábí z prášku Matcha, unikátního mletého čaje, který se tradičně připravuje při zen budhistických ceremoniích. Původně se používal jako lék, elixír pro posílení, při léčbě otoků a onemocnění horečnatého původu. V Japonsku se pití rozemletého čaje datuje od 12. století. Z klášterů se začal pomalu rozšiřovat zvyk pití zeleného čaje jako nápoje a v průběhu 14. až 16. století zakotvil v horních vrstvách japonské společnosti. Matcha se od té doby rozemílá na žulových kamenech na jemný žlutozelený prášek. Jen pro představu a jeden z důvodů, proč je Matcha tak drahá: umlít 30g prášku trvá více méně hodinu, nemluvě o tom, že čaj se musí sbírat ručně… Prášek se našlehá s horkou vodou tak, aby vznikl unikátní nápoj s jedinečnou konzistencí, vůní i chutí.


Složení dodává čaji Matcha výjimečnou chuť

Matcha má vysoký obsah aminokyselin (díky kterým dostává nápoj sladkou příchuť) a největší množství antioxidantů doposud naměřené v potravinách. Ale příprava čaje Matcha začíná mnohem dřív - několik týdnů před sklizní se čajové keře zakrývají plachtou a zatemňují. Díky nedostatku slunečního záření listy tmavnou a právě v této době vzniká největší obsah aminokyselin a antioxidantů. Na rozdíl od jiných druhů čaje má Matcha vedle kofeinu i vysoký obsah teofylinu, který prodlužuje stimulační účinek nápoje až na 6 hodin. Vzhledem k obsahovým L-theaninových aminokyselinám doplňuje energii. Proto kofein po odeznění účinku nevyčerpává, tak jako u kávy. Popíjení čaje Matcha přináší energii pro tělo i mysl, ale díky své práškové konzistenci se používá jako vyhledávaná surovina pro výrobu nejen pestré škály nápojů, ale také do cukrovinek, včetně zmrzliny, koláčů a vynikajících belgických pralinek.


Zmrzlina z čaje Matcha

matcha1.jpgTento druh zmrzliny je pochopitelně nejoblíbenější v Japonsku a dalších částech východní Asie. Spolu se vzrůstající oblibou zeleného čaje ve světě se tohoto druhu chytly i zahraniční výrobci a dnes si můžete na zmrzlině s příchutí zeleného čaje pochutnat i u nás. Opravdu se nejedná o novinku – ve Spojených státech se tento druh zmrzliny prodává od roku 1970, a to především v japonských restauracích a na tržištích. Zmrzlina ze zeleného čaje Matcha je ideálním letním desertem, který se nabízí jako završení jídla v japonském stylu.

 

Zmrzlina s příchutí zeleného čaje

Na přípravu až šesti porcí potřebujeme:

100 ml mléka
3 žloutky
5 lžic cukru
200 ml smetany ke šlehání
2 lžíce prášku Matcha
2 lžíce horké vody

---

  1. Nejdřív musíme upravit prášek ze zeleného čaje k dalšímu použití: prášek Matcha nasypeme do misky, zalijeme horkou vodou a vymícháme na hladkou kašičku (prášek se musí zcela rozpustit), odložíme stranou.
  2. V rendlíku jemně rozšleháme žloutky, přidáme cukr a vyšleháme do pěny. Postupně přidáváme mléko, postavíme rendlík na mírný oheň a za stálého míchání směs zahříváme.
  3. Když směs zhoustne, odstavíme nádobu z plamene a dno postavíme do ledové vody.
  4. Jakmile nám směs zchladne, přidáme do vaječné směsi zelený čaj a dobře promícháme.
  5. Ze smetany ušleháme pevnou šlehačku a vmícháme ji do studené směsi.
  6. Nakonec dáme zmrzlinu vyrobit do strojku a postupujeme podle návodu na výrobu zmrzliny nebo ji dáme do mrazáku na 3 hodiny a v pravidelných intervalech mícháme.


Tradiční japonská zmrzlina z prášku čaje Matcha se dá připravit i takto:

1 šálek mléka
1 šálek smetany
3 lžíce prášku Matcha
1/2 šálku cukru
špetka soli

---

  1. Za stálého míchání přivedeme k varu mléko, smetanu, prášek Matcha, cukr a sůl. Šleháme metličkou, dokud směs nezačne pěnit, pak sejmeme z ohně.
  2. Směs zchladíme.
  3. Podle návodu dáme směs do strojku na výrobu zmrzliny a necháme odpočinout 3 hodiny v mrazáku.

Taková zmrzlina se dá přirovnat k vlahému dešti po horkém dni. Dobrou chuť.


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo