Čaj jako droga?

Pojem "droga" popisuje libovolnou substanci, která pozmění životní funkce, pokud je absorbována do těla živého organismu. Odstavec níže "Chemie čaje" obsahuje přehled nejvíce zastoupených v čaji. Pití čaje jistě organismus ovlivňuje, ale v čajové kultuře je to pouze prostředek jak dosáhnout lepšího pocitu. Proto čaj není cílem, ale pouze pomocníkem na zvolené cestě. Popíjení čaje v rozumné míře posiluje koncentraci, myšlení a současně vyplní základní potřeby. Od fyziologických, přes získání pocitu bezpečí a jistoty a v rámci čajové společnosti také přináší pocit přijetí a sounáležitost. Konzumaci čaje je jistě možné vnímat jako využívání drogy, ale čajová kultura přednostně umožňuje zlepšit psychický stav díky odpojení se od běžných starostí a příležitosti společenského vyžití.

Člověk tak získává ze života lepší pocit nikoli tím, že čaj vypije, ale primárně díky možnostem, které s sebou čajová kultura nese. Pití čaje otvírá možnost nejen se od starostí oddálit, ale díky vytvoření odstupu je vnímat jinak a promyslet je. Cesta čaje tak může vést k hlubšímu poznání. Čaj proto není cílem, ale součástí rozvoje.

Chemie čaje

Mezi nejvýznamnější chemické látky v čaji patří purinové alkaloidy:

  • Kofein 2,5-4,5%
  • Teofylin 0,02-0,04%
  • Teobromin 0,02-0,04%

Objem derivátů kyseliny galové a katechinu, tzv. tříslovin obvykle roste se zeměpisnou výškou, ve které čajovníky jsou a klesá s mírou oxidace (mylně označovaná jako fermentace). Nejvíce jsou obsaženy v zeleném čaji 10-27%, v černém čaji se uvádí 5-12%.

Déle jsou v čaji saponiny, flavonové glykosidy a silice. Silice vzniká při oxidaci a je tvořena převážně nenasycenými alifatickými aldehydy a alkoholy. Antioxidantům se věnujeme v dedikovaném článku. V čajových listech se nachází také řada vitamínů. Riboflavin (vitamín B2) v čaji zůstává i po zpracování a skladování. Kyselina askorbová (vitamín C) je v čaji rovněž obsažena, ale rozkládá se oxidací.

Zelený čaj má z tohoto důvodu mnohonásobně větší obsah vitamínů než černý čaj. Mnohem důležitější, než antioxidanty a vitamíny je význam kofeinu. V případě čaje, komplex látek popisovaný jako tein vrací monoaminové systémy do normálu. Toto je jedna z vlastností medikace při léčení depresí. Blokováním receptorů adenosinu se může zvýšit mj. množství serotoninu a dopaminu.

Kam dál?


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo