Čaj o páté

tee-419320_960_720.jpg

Kdo by neznal pravou kontinentální klasiku v podobě šálku černého čaje? Elegantní Earl Grey s delikátní vůní bergamotu patří mezi to nejlepší z anglické kultury, která šálkem čaje řeší i ty nejzapeklitější problémy!

Díky delší oxidaci mají černé čaje výraznější vůni, která je v případě Earl Grey obohacena bergamotovými silicemi. Ty dodávají černému čaji hlubší rozměr a svěží vůni. Bergamot je citrus velikosti pomeranče, příbuzný limetce. Díky tomu je Earl Grey typicky svěží a zároveň výrazný. Nepije se však jen pro své aroma, ale pro výjimečnou hladkost chuti. Čaj je lahodný, a když odezní citrusové aroma, zůstává charakteristická oblost, která pomalu odeznívá … Tyto kvality z něj činí druhý nejoblíbenější čaj na světě s jiskřivě ambrovými odstíny nálevu.

Earl Grey není registrovanou značkou čaje a historek o jeho vzniku je nepočítaně … mezi nejznámější patří ta o britském ministerském předsedovi. Hrabě Charles Grey získal dar hodný vládce: speciálně namíchanou směs černých čajů s vůní bergamotu, aby si čaj uchoval svoji nádherně bohatou vůni a lehkou chuť. Díky svému složení čajová směs Earl Grey potlačila chuť vody, která tekla na jeho panství, a hrabě si mohl vychutnat vynikající šálek čaje.

Earl Grey je skvělou volbou i pro čajový dýchánek, protože samotná tradice "odpoledního čaje" je elegantní záležitostí. Zvyk se vyvinul do podoby společenské události, která nabízí malé pohoštění, jehož neodmyslitelnou součástí jsou sendviče a koláčky. Variantám se meze nekladou – jediné co nesmíte zapomenout je čaj Zakladatelkou tradičního čajového dýchánku byla Anna vévodkyně z Bedfordu, přítelkyně královny Viktorie. V 19. století se běžně podávala jen dvě jídla a to snídaně, kterou následovalo hlavní jídlo dne, ale to až kolem osmé hodiny večerní. Není divu, že se její milosti zdál tento čas velmi dlouhý a proto začala zvát své přítelkyně na „odpolední čaj“. K šálku čaje (obyčejně Darjeelingu) se podávalo malé pohoštění – něco sendvičů a sladkostí … Čajový dýchánek je sice společenskou záminkou k setkání, ale jak už název napovídá alfou a omegou zůstává příprava čaje a správný přístup ke svým hostům. Nezapomeňte nabídnout mléko, smetanu, med i cukr nebo citron – respektujte chutě svých hostů. A dbejte na konverzaci. Jak napsal Henry Fielding „Láska a skandály jsou nejlepšími čajovými sladidly.“

earl-gray-431848_960_720.jpgV dnešní době se odpolední čajový dýchánek stal vhodným krytím pro mnoho oslav. Je velmi tvárný a proto z něj můžete vykouzlit jak vysoce formální společenskou událost pro desítky hostů, tak ryze přátelské posezení pro nerušené povídání u dobrého čaje a něčeho menšího k zakousnutí. Přesto by bylo dobré zachovat několik pravidel. Neoddiskutovatelnou podmínkou je čajové nádob, ve kterém svým hostům nabízíte čaj, včetně čajového servisu. A i když by se to možná zdálo úsměvné, je dobré připomenout: nezapomeňte koupit čaj! Každý má jiné chutě a je vhodné koupit několik čajových konvic a čajových sítek, které vám pomohou připravit pro své hosty různé druhy čajů. Otázku z jakého obalu budete čaj nabízet, vyřeší dóza na čaj, která vám pomůže i se skladováním čaje citlivého na světlo, pachy a vlhkost.

Zvlášť pro menší setkání se hodí módní čajové konvičky se šálkem – elegantní a vysoce praktický set pro jednoho, ve kterém lze kvalitně a jednoduše připravit sypaný čaj pro každého podle jeho chuti. Konvička s příjemným objemem 400ml poskytuje ideální množství čaje, který osvěží a přinese blahodárné účinky, protože čaj není jen skvělým společníkem, černý čaj je známý svými léčivými účinky: 3 šálky černého čaje denně snižují riziko ischemické choroby srdeční. Černý čaj je spojován se sníženou pravděpodobností infarktu myokardu, ischemií a kardiovaskulární mortality. Díky obsahu tříslovin má pozitivní a relaxační účinky na trávicí systém, pomáhá při astmatu a řadí se mezi bojovníky v prevenci nádorového růstu prsů. Zelený i černý čaj zvyšují hladinu globulinových hormonů během ženských menstruačních cyklů. Přítomnost theaflavinů v černém čaji ničí abnormální buňky v těle předtím, než mohou způsobit závažné poškození nebo změnu v rakovinné buňky.

ilustrativní foto – při objednávce zasíláme jednotlivé předměty zabalené v původních obalech, aby se cestou nepoškodily


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo