Čajové moře

 

more9-1.jpgČajové moře čili Cha Pan / Čcha-hai je tác nebo stolek který se používá pro přípravu čaje. Je složený ze dvou základních částí, tzv. „hladiny“ – vrchní části s otvory a „dna“ nádoby na zachytávání vody a čaje.
 

Velikost stejně jako tvar čajového moře jsou naprosto variabilní. Tyto funkční i dekorativní kousky známe od malých podnosů po ucelené stolky čtvercového, obdélníkového, kruhového, oválného i osmiúhelníkového tvaru. Nejčastěji se čajové moře vyrábí z bambusu, ale krásné exempláře jsou i ze dřeva či kamene, výjimkou nejsou ani plastová čajová moře. Nejběžněji používaným materiálem je bambus, který se používá především díky své odolnosti proti vodě. Tuto praktickou vlastnost ocení každý, kdo si čajové moře pořídí a používá.
 

Bambus je pro zpracování výhodný nejen díky své odolnosti proti vlhku, ale také pro svoji pružnost a zároveň pevnost. Nezanedbatelné jsou i rychlé přírůstky - tato dřevnatá rostlina je schopná v tropických regionech vyrůst během jediného dne až o 10 cm. Za barevné variace výrobků z bambusu může pestrá škála druhů. Existuje přes 1000 typů, a proto se setkáváme jak se světlými, tak tmavými odstíny béžové, hnědé, šedé i zelené.
 

Nejde však pouze o ryze funkční a praktickou pomůcku. Čajová moře jsou estetickým prvkem – proto jsou často velmi umně zdobena nebo vykládána například perletí či skládána z různých dřevin (známá jsou čajová moře z mahagonu či růžového dřeva).

 

Čajové moře slouží k přípravě čaje tradičním způsobem gongfu cha tím že:

  • vymezuje prostor čajového obřadu a
  • zadržuje vodu, kterou se při čajovém obřadu oplachuje konvička a čajové misky.

Díky čajovému moři se příprava čaje stává daleko pohodlnější, čistší a krásnější záležitostí.
 

Používám bambusové čajové moře téměř denně, protože je neocenitelným pomocníkem při přípravě čaje metodou gongfu cha. Dostala jsem ho jako dárek a přes počáteční rozpaky, jak správně ho používat, jsem ho pro jeho praktickou funkci velmi rychle začlenila do svého života.
 

Mezi nejdůležitější prvky patří vymezení prostoru, které čajové moře definuje. Čajová konvička i misky mají své místo a díky tomuto řádu nabízí i estetickou úroveň pořádku a čistoty. Bambusové čajové moře je lehoučké a proto se snadno přenáší a čaj si tak můžete připravit a popíjet prakticky kdekoli. Díky tomu že zadržuje rozlévanou vodu a přetékající čaj zůstává čajová konvička i šálky poměrně suché. Opakovaným používáním a namáčením získává bambus hlubší barevné tóny, které vytváří intenzitu estetického zážitku. A přesto že je bambus v denním kontaktu s vodou a čajem je kvalitní zpracování zárukou, že ani po letech nepropouští vodu. Naopak bambus potřebuje kontakt s vodou a tak je pravidelné používání čajového moře nejlepší zárukou jeho dobrého stavu. Co mu naopak škodí je umístění na přímém slunci – samozřejmě to neplatí, pokud je čajové moře používáno.
 

Bambus tlumí zvuk, což pomáhá vytvářet a udržovat atmosféru čajového obřadu. A v neposlední řadě hraje důležitou roli estetická a dekorativní rovina – dokonce i když čajové moře nevyužíváte je jeho jednoduchý design obohacením místnosti. Pro tyto účely se obzvlášť hodí čajová moře nabízená ve speciálních řadách, ve kterých je hladina a dno sestaveno do ozdobné krabice tak, aby umocnilo estetický dojem i v případě, že čajové moře nějakou dobu nevyužíváte aktivně pro přípravu čaje.
 

Čajové moře je v každém ohledu uměleckým kouskem, který pozdvihne každou Vaši čajovou konvičku a keramiku.

Akce

Čajové moře menší tmavé MD002

-30 %
Akce / Příslušenství Čajové moře menší tmavé MD002
7 224 Kč

5 057 Kč

Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo