Co je vlastně Oolong a proč je unikátní?

zelezna-bohyne.jpgOolongy mají díky výběru kultivarů a způsobu zpracování podobné vlastnosti. Synonymem oolongů jsou čaje polozelené, žluté nebo žlutozelené. Původ jejich označení je zahalen tajemstvím. Na počátku mohlo být jméno horské oblasti "Wuyi" nebo doměnka o jménu „Sulong“, „Wulong“, ev. „Wuliang“, objevitele používaného kultivaru. Třetí teorií je anglická zkomolenina jména čaje Wu-Lung (černý drak). Podobně jako se v našich luzích a hájích hádají vesnice, kterou z nich projel maršálek Radecký a nechal si okovat koně, podobně i v Číně není možné vysledovat která z teorií je pravdivá.

Jisté však je, že olongy mírou oxidace (ev. nesprávně používaný termín fermentace) se nachází mezi čaji zelenými a černými. Barva a forma zpracovaného, suchého listu, se může velice lišit. Podobně jako jejich chuťové vlastnosti. Od identicky svinutých listů do malých granulek až po zdání náhodně ohýbaných. Potřebné množství listů pro přípravu se tak nejlépe odhaduje buď zvážením a nebo sledováním barvy nálevu ve skleněné konvici. Díky ní můžeme sledovat krásné rozvíjení listů. Barva nálevu může být blízká zeleným čajům, tedy od jemně žluté, přes žlutozelenou až po medovou.

Oolong je sklízen až v plné zralosti čajových lístků. Zavadnutí listů může probíhat na přímém slunci. Následuje většinou ruční rolování, odpočívání a další mechanické namáhání listů. Sušením se výrobní proces může uzavřít. U některých oolongů může být velice důležité správné skladování které umožní čaji vyzrát (podobně jako u několika bílých čajů). Právě délka a postup procesu zpracování dává těmto čajům unikátní aroma i chuť. Součástí výroby může například být opakované pražení listů v periodě několika měsíců. Oolongy jsou proto s ostatními druhy čaje nesrovnatelé.

 

oolong-ilu.jpg

 

Vybrané účinky Oolongu

  • Urychluje metabolismus, mysl je proto lépe soustředěná a tělo neukládá tuky
  • Pravidelné pití čaje snižuje tlak
  • Díky antioxidantům chrání srdce, trávicí a imunitní systém.
  • Obsahuje vitamíny B, C a E
  • Obsahuje také zvýšené množství zinku.

 

Mezi nejběžnější druhy Oolongů k dostání v České Republice jsou:

 

Za zmínku ovšem také stojí i další druhy Oolongů, především:

  • Formosa Gao Shan Nai Xiang (popř. Superior). Smetanovo-mléčné aroma (proto také Mléčný Oolong) je výrobním tajemstvím.
  • Ginseng (Ženšenový Oolong), kde se vlastnosti ženšenu s listy čajovníku výborně doplňují. Při jeho pití dochází k uvolnění organismu, lepší schopnosti koncentrace a upevnění obranyschopnosti.
  • Strawberry Oolong (Jahodobý Wu-Lung), u kterého vás překvapí jahodové aroma a chuť.
  • A mnoho dalších Oolongů z naší nabídky …

 

Kam dál?


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo