Nejdražší čaje na světě I.

O nejdražších čajích na světě se toho obecně moc nepíše, může za to většinou anonymita samotných kupců, my jsme přesto pro vás vybrali alespoň několik čajů, které se v současné době prodávají a stojí rozhodně za zmínku.

Nejdražší čaje nemusí být vyloženě ty nejstarší i když u některých druhů Puerhů stoupá jejich cena podobně jako u vína, čím starší a lepší ročník tím je i jejich cena vyšší, bohužel jsou si podobné s vínem i v konzumaci. Čím starší Puerh a tím máme na mysli několik stovek let, tím se z nich stává spíše sběratelský kousek nevhodný ke konzumaci.

 

Exkluzivita, vysoká cena a Pandí trus

pandatea.jpgPodnikatel, expert na volně žijící zvěř a bývalý učitel An-Yanshi přišel s myšlenkou, která se zdála zprvu velmi podivnou, časem se, ale ukázalo, že jde o velmi výnosný obchod. A rozhodně je aspirantem na zápis do Guinnessovy knihy rekordů za nejvyšší cenu čaje. Rozhodl se zakoupit několik tun Pandino trusu a to pouze a jedině za účelem hnojení svých čajových rostlin. Tuto myšlenku i produkt samotný si nakonec nechal i patentovat.

A vzhledem k tomu, že Čína je zároveň zemí extrémů, nebylo složité uvést na trh jeden z nejdražších čajů na světě. Může za to především jedinečné hnojivo z trusu ohrožených Pand a velmi omezená výroba, ročně se totiž vyprodukuje něco okolo půl kilogramu tohoto velmi specifického čaje. Dalo by se říct, že Panda je národním zvířetem, proto také vysoká poptávka. Vzhledem k tomu, že Pandy mají neobvykle neefektivní trávení (stráví asi jen 30% pozřené potravy), zbude pro čajové rostlinky mnoho živin a vlákniny, které jsou natrávené a lépe se pak vstřebávají do půdy.

Takto vyprodukovaný čaj se zvláštním hnojivem má velmi specifickou chuť a vůni, připomínající ořechy.

Cena 1 kg: cca 1,3 až 1,5 mil. korun (záleží na kurzu měny)

Cena v přepočtu na 1 šálek (při použití 3 g čaje): až 4 500,- Kč

 

Čaj jen pro vyvolené se pěstuje na pouhých 18. keříků

Pouhopouhých 18 malých keřů a několika milionová cena vás dělí od ochutnání toho nejexkluzivnějšího čaje na světě. Není žádným tajemstvím, že se tento čaj dostane do prodeje nebo na významné aukce jen velmi zřídka a k jeho keřům nemá přístup nikdo jiný než mniši z kláštera Wu Kung, proto ani genetici a pěstitelé nemohou tyto rostlinky rozšiřovat a množit, mohou pouze spekulovat a experimentovat nejen s keři ale i s chutí. V současné době se na trhu objevují zdařilé kopie tohoto čaje, která vás i tak vyjde na několik desítek tisíc korun.

Buddhistický klášter Wu Kung se nachází poblíž města Chang-čou. V mnoha literaturách se praví, že právě zde pěstuje ten nejkvalitnější zelený čaj na celém světě. Pěstování čaje zde má více než třísetletou historii. A na kolik že vás vyjde šálek takto pěstěného čaje?

Cena 1 kg: cca 5 mil. korun

Cena v přepočtu na 1 šálek (při použití 3 g čaje): cca 15 000,- Kč

 

Dostali jste chuť na takový čaj? Ať je to čaj hnojený Pandím trusem nebo opečovávaný buddhistickými mnichy, jedná se pořád o velmi exkluzivní čaje, na které se těžko dosahuje, tedy pokud nemáte zrovna v úmyslu utratit všechny své úspory na dům nebo nějaké lepší auto. Je to celkově jistě velmi zajímavý a nezapomenutelný zážitek, ale i s dostupnějšími čaji může být pocit dobře připraveného čaje stejně tak dobrý jako s těmi exkluzivními.


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo