Nejdražší čaje na světě II.

O nejdražších čajích na světě se toho obecně moc nepíše, může za to většinou anonymita samotných kupců, my jsme přesto pro vás vybrali alespoň několik čajů, které se v současné době prodávají a stojí rozhodně za zmínku.

V minulém dílu seriálu „Nejdražší čaje na světě“, jsme to vám představili zdánlivý vrchol těch nejdražších čajů. V tomto vám představíme pravděpodobně vůbec nejdražší čaj na světě a samozřejmě několik zajímavostí ze světa drahých a exkluzivních čajů.

Často bývají čaje těchto tříd draženy na různých aukcí, některé čaje se pro jejich exkluzivitu ani nepijí a jiné si jejich nový majitelé rádi vychutnají. V Číně se takové aukce pořádají často a těší se velké oblibě, dokonce se stává, že nabídky padají ještě před samotným vyvoláním aukce, což netrpělivcům zvýší vyvolávací cenu. Větší zájem totiž neznamená nic jiného než jen vyšší cenu.

 

Polovina produkce darem prezidentovi

dahon.jpgPravděpodobně vůbec nejdražším čajem historie, a o to více nedostupnějším je originální čaj Da Hong Pao. V roce 2002 bylo vydraženo pouhých 20g tohoto exkluzivního čaje za 23 000 $, což je při dnešním kurzu bezmála 440 000,- Kč! A o dva roky později bylo stejné množství vydraženo za 21 000 $. Původní čajové keře, kde se pěstuje Da Hong Pao jsou více než 350 let staré a v celé své historii se dražil pouze třikrát a to v letech 1998, 2002 a 2004.

Dodnes slouží tento čaj k obsluze pouze nejvyššímu představiteli vlády, respektive vládci celé země, ať už to byl císař nebo jiný vůdce, právo konzumovat tento čaj měl a má pouze on, avšak právě vládce může tímto čajem kohokoliv obdarovat nebo pohostit. O jednom daru se historie zmiňuje, když byl v roce 1972 Mao Ce-tung na návštěvě v USA, daroval tehdejšímu prezidentovi Richardovi Nixonovi, 50 g tohoto čaje, což v té době bylo bráno téměř jako urážka, takový malý dar „nějakého čaje“, ale nikdo si tenkrát neuvědomil jak moc je to vzácný a drahý čaj, vždyť v tomto roce to bylo celých 50% produkce!

Cena 1 kg: cca 21,275 mil korun *

Cena v přepočtu na 1 šálek (při použití 3 g čaje): cca 63 825,- Kč *

* Použit přepočet současného kurzu dolaru.

V pozdější době byl čaj rozmnožen pomocí řízků a těší se dobré kondici a také se dá zakoupit za daleko rozumnější cenu pro většinu zákazníků.

 

Doslovně diamantový sáček

diamond-encrusted-tea-bag.jpgTouto zajímavostí jistě potěšíme i něžné pohlaví, protože mezi nejdražší čaje světa patří rozhodně i vůbec nejdražší porcovaný čaj na světě, tedy čaj v sáčku. Za tento exkluzivní a přinejmenším poměrně dostupný čaj zaplatíte 8 888 $ (po přepočtu na současný kurz cca 164 428,- Kč) a to za jeden pár sáčků! Vyrábí jej společnost Ritz Carlton of Hong Kong a je sázený diamanty, přičemž i jeho obsah je tvořený diamanty.

Možná si říkáte, že toto už přeci musí být vrchol, překvapivě – není! Anglická společnost Boodles jewelers vyrobila společnosti PG Tips (prodej porcovaných čajů), k 75. výročí narozenin ručně zpracovaný čajový sáček (pyramidový) posázený celkem 280 diamanty za cenu 15 250 $ (po přepočtu na současný kurz cca 282 125,- Kč) za jeden takový sáček! Tento sáček posloužil ovšem ke šlechetnějším účelům, výtěžek z prodeje putuje na dětskou charitu v Anglickém Manchesteru.

 

Přinejmenším ani v jednom případě nejde o doslovně nejdražší čaj. V první řadě jde spíše o jeho sáček, ovšem své místo si u nás získal, už jen kvůli tomu, že je úzce spjat právě s čajovým tématem a jestli jde o diamanty v čajových sáčcích nebo na nich, a co je vlastně pověstným čajovým obsahem, je věc již druhá.


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo