Péče o kalabasu na maté

V dnešním článku si připomeneme jak pečovat o kalabasy jak keramické tak i ty tradiční. Povzbuzující čaj Maté, má jako každý jiný i své tradice a jednou z tradic je pití tohoto nápoje ze speciálně opravených nádob (například keramické kalabasy) nebo tykví (tradiční kalabasa se vyrábí ze speciálního druhu tykve, která je vydlabaná a sušená – bez povrchových úprav) zvaných Kalabasa.

Péče o keramické, hliněné kalabasy

kalabasa2.jpg

Péče o hliněné a keramické kalabasy je vesměs velmi jednoduchá. Pokud jste vášnivými pijáky nápoje Maté a minimálně jednou denně si svůj nálev uděláte, je téměř zbytečné jakkoliv kalabasu vyplachovat. Dokonce se doporučuje pouze vysypat již použité lístky maté a zbytek v kalabase ponechat. Na druhý den si uděláte nový nálev společně s minimálním zbytkem starých lístků Maté z předešlého dne a tak pořád dokola. 

Pro ne tak náruživé pijáky je vhodné opláchnout kalabasu pouze čistou vodou po každém vypitém nápoji.

 

Péče o tradiční tykvové kalabasy

kalabasa1.jpgTradiční tykvové kalabasy mají tu nevýhodu, že jsou organické, bez jakýchkoliv vnitřních povrchových úprav, je tedy nutné dbát jejich čistoty a vždy když není tykvová kalabasa naplněná ji udržovat v suchém prostředí. Mají také tu nevýhodu, že trpí prosakováním, proto je jejich životnost počítána spíše na měsíce než roky. Tykvové kalabasy jsou velmi křehké je tedy nutné dbát určité obezřetnosti při jejím používání a při pití pomocí bombilly je nutné dbát zvýšené opatrnosti zejména na dno.

Pokud Maté pijete často, tak platí v podstatě stejná pravidla jako u keramické kalabasy, ale vždy je nutné tykev řádně vysušit. Můžete například využít papírových ubrousků, které „prostě“ vložíte do tykve a papírové ubrousky už přebytečnou vlhkost natáhnou. 

A ať už jste častými pijáky povzbuzujícího nápoje Maté nebo ne, vždy u tykve dbejte na řádné vysušení a pro méně časté pijáky i vypláchnutí čistou vodou, popřípadě levným bílým čajem, který působí též antibakteriálně. V každém případě je životnost tradiční tykvové kalabasy velmi omezená a i se správným zacházením vám vydrží pouze několik desítek měsíců.

Také nutno podotknout, že tykvové kalabasy jsou kus od kusu originálem, jsou lehké a křehké. Všechny jsou odlišné, nelze totiž vyrobit dva naprosto stejné kusy. Liší se vzory, velikostí (která je však zhruba stejná), popřípadě vyřezávanými ornamenty. 

Kam dál?


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo