Speciální druhy čaje II.

 

Čajů jako takových je nepřeberné množství, ty základní známe pravděpodobně všichni (černé a zelené čaje), pak existují čaje méně známé jako například čaje bílé nebo puerhy a oolongy, přesto jsou širší veřejnosti velmi známé a málokdo se v dnešní době s takovými čaji setkává poprvé.

Speciální druhy čajů jsou v podstatě čaje, které patří i do kategorií známých čajů, ale buďto se vyznačují zvláštním způsobem výroby, prodejem nebo jsou tzv.: pro čajové laiky mezi-druhem, například mezi zeleným čajem a oolongem, u profesionální čajové společnosti však takovéto označení nehledejte (mezi-druh, mezi-kategorie, spojení atd …), všechny čaje mají svoji kategorii.

V tomto pokračování seriálu „Speciální druhy čaje“ vás jako i v předchozím nebudeme seznamovat se všemi kategoriemi čajů, ale představíme vám čaje zvláštní, zvláštní svoji výrobou nebo exkluzivitou, některé druhy naleznete i v našem sortimentu a můžete je ochutnat.

 

Genmaicha

genmaicha.jpgVelmi zvláštní a neobvyklý druh čaje tzv.: rýžový čaj a v originálním překladu bychom název tohoto čaje mohli přeložit jako „čaj hnědé rýže“ což nám mnohé napovídá.

Základem tohoto čaje je zelený čaj Sencha mimořádné kvality. Už jeho samotná a lahodná chuť dodává čaji výjimečnou kvalitu a přidá-li se ještě opražená (resp.: pufovaná) rýže, vznikne tak neobvyklá, ale přesto velmi žádaná a oblíbená chuť, kterou vyhledávají nejen „čajomilci“ začátečníci.

Čaj se vyznačuje nasládlou, medovou a ořechovou chutí a příprava je stejná jako bychom si připravovali klasický čaj Sencha.

A ačkoliv čaj obsahuje malé množství kofeinu v Japonsku čaj podávají dětem ve školních jídelnách, je totiž velmi oblíbený právě u dětí. Tento čaj také pomáhá například regulovat hladinu cukru v krvi nebo zpevňuje kosti.

Dost často se také můžeme setkat i s verzí, kde je přidán i popcorn, ale na chuti a vůni se téměř nic nezmění.

 

Luk On

lukon.jpgDalší velmi zajímavý a netradiční druh čaje, který není u nás v Evropě příliš znám je právě Luk On, jde o velice tmavý čaj (velmi těžce bychom jej zařazovali do klasických kategorií) v nálevu a s tímto čajem si můžete dopřát ořechové a karamelové aroma, často zemité a silné chuti – pro neznalé bychom tento čaj mohli přirovnat typově k Puerhům.

Luk On jako takový je zvláštní především tím, že se nejedná o lístky čajovníku, ale o jeho částečně nebo několikanásobně oxidované „větvičky“, proto bychom ho stále mohli nazývat čajem, i když velcí znalci čajů by s námi nemuseli tak úplně souhlasit.

Je vhodný jak na večerní tak i dopolední popíjení, obsah povzbudivých látek v tomto čaji je totiž velmi nízký. Je ceněn především pro své pozitivní účinky na trávicí soustavu a především blahodárným účinkem na žaludeční potíže.

Při nákupu tohoto čaje je třeba si dát velký pozor na jeho barvu, nikdy nekupujte zašedlé větvičky, protože jsou velmi staré! Vždy kupujte hnědé až červené větvičky, u kterých máte záruku čerstvosti.

 

V příštím díle tohoto seriálu si budete moci přečíst něco o už známějších, ale přesto svým způsobem speciálních čajů, jako například Earl Grey.


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo