cajove-more-01.jpg

Údržba čajových moří a čajového náčiní

Mnohokrát diskutovaná otázka a mnoho různých odpovědí. Odpověď je v podstatě velmi jednoduchá a návod na údržbu čajového příslušenství z lakovaného dřeva vám rádi popíšeme v dnešním článku.  Čajové moře i čajové náčiní se co do údržby týče od sebe vůbec neliší.

Čajové náčiní a čajová moře se často vyrábí z bambusu, který dobře odolává vlhkosti, je to i velmi ekonomická volba, protože bambus je velmi rychle rostoucí dřevina.  Setkat se ale můžete i s exotickými druhy klasických dřevin jako například mahagon, růžové dřevo nebo i eben. Takové zboží je většinou velmi drahé a patří mezi prémiové zboží o to víc, ale u těchto drahých dřevin platí zásady jejich údržby.

 

Několik jednoduchých rad k údržbě

 • Lehce zašpiněné náčiní a čajová moře omýváme pouze vodou! To platí i pro několikadenním užívání. Může se stát, že se objeví na čajových moří kal nebo kruhy od konvičky a kapky od zaschlého čaje, v tomto případě omyjeme čajová moře 2 – 3x, čaj i zaschlý (stejně tak jako i káva) nemá ve zvyku dělat na lakovaném dřevě trvalé skvrny. Pokud je zašpinění ale opravdu velké, po několikatýdenním užívání v žádném případě nevyužíváme saponát ani jiné druhy čistících prostředků, jednoduše necháme několik minut odmočit a jemnou houbičkou na nádobí otřeme a opláchneme čistou vodou.
   
 • Není nutné po každém užití čajových moří a náčiní je hned omývat nebo sušit, vzhledem k tomu, že většina z náš toto příslušenství využívá několikrát denně bylo by to i zbytečné.
   
 • Přílišná vlhkost škodí, po omývání je vhodné dřevěné příslušenství nechat volně usušit, ale i zde se názory různí, volným usušením rozhodně nic nepokazíte, ale použití jemných papírových ubrousků k usušení je také způsob jak čajové náčiní udržet ve výborném stavu.
   
 • Údržba lakovaného povrchu je také důležitá, chceme-li si užívat po dlouhou dobu výrazného lesku, pomoci laku lépe odolávat škrábancům, pak je vhodné jednou za čas vzít jemnou papírovou utěrku s pár kapkami klasického stolního nebo jiného oleje a ošetřit tak namáhaný lakovaný povrch. Jen lehkými tahy stíráme povrch, nechceme mít čajové náčiní a moře mastné a olejové, jen chceme obnovit jeho lesk a barvu.
   
 • Údržba kamenných částí a doplňků moří, stejně tak jako u dřevěných částí, zde využíváme k omývání pouze tekoucí vody, ovšem při nepozornosti, není problém použít i drsnější stranu houbiček na nádobí a to i u leštěných částí. Kámen odolá více drsnému zacházení než lakovaný povrch, ale zároveň díky poréznosti je více náchylný k zašpinění a usazeniny se na nerostech většinou projeví rychleji než na hladkém povrchu.
   
 • Vyvarujte se přílišným teplotní šokům, čajové náčiní oplachujeme vlažnou až teplou vodou, nikdy ne vařící a také ne úplně studenou. Teplotní výkyvy škodí lakovanému povrchu, tím pádem mohou vzniknout malé trhlinky a prasklinky přes, které se může voda dostat k surovému dřevu bez ošetření, ve výsledku dochází k rozvoji plísní a k řetězové (často velmi rychlé) reakci rozkladu dřeva.

Akce

Čajové moře menší tmavé MD002

-30 %
Akce / Příslušenství Čajové moře menší tmavé MD002
7 224 Kč

5 057 Kč

Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo