Vypěstujte si svůj vlastní čaj

Čajovník je stálezelený keř, který v přírodních podmínkách dorůstá výšky až 20 metrů. V udržovaných podmínkách na plantáži se udržuje jeho výška okolo jednoho metru, aby byl jeho sběr snadnější a díky této údržbě se také zvyšuje jeho úrodu.

Pěstuje se ze semen nebo řízků u nás jsou k dostání už malé rostlinky připravené na domácí pěstování, ovšem musíte ji hned po nákupu přesadit, prodávají se v malých květináčích a ne vždy s vhodnou půdou.

Čajovník není náročná rostlina, ale pokud se jej rozhodnete pěstovat v domácích podmínkách dbejte na několik jednoduchých pravidel:

  • Čajovník velmi špatně snáší „naší“ českou zimu v uzavřených prostorách našich obývacích pokojů, potřebuje také svoji vegetační dobu, proto je vhodné jej připravit na zimu postupným snižováním teploty a přímého světla. Na zimu je pak vhodné dát rostlinu například do světlého sklepa nebo zimního skleníku. Teplota by neměla klesnout pod 15 stupňů. A také jako u jiných pokojových rostlin platí snížená zimní zálivka.
  • vzhledem k tomu, že má velmi sytě zelené listy, nebude mu vadit ani přímé světlo ani stín. Stín a nepřímé slunce mu však prospívá daleko více.
  • Ve svém přirozeném prostředí kde se čajovníky pěstují nebo kde samovolně rostou je zvýšená vlhkost vzduchu, proto je vhodné rostlinku pravidelně rosit a sprchovat.
  • Nesnáší přelití, velmi mokrá půda zapříčiní hnití kořenového balu a následné uhynutí rostliny. Je vhodné ji pěstovat v keramickém nebo hliněném květináči, kde se nekumuluje vlhkost tak jako v květináčích umělých. Vhodnějším způsobem jak udržet půdu vlhkou je mech na povrchu hlíny.
  • Na půdě až tak moc nezáleží, klasická hlína pro domácí pokojové rostliny bude dostačující, ale pro zvýšení efektu růstu a posílení rostliny je vhodné smíchat hlínu s rašelinou.
  • Hnojíme, nejlépe hnojivem na přírodní bázi a velmi opatrně. Nejlepším hnojivem jsou samotné čajové lístky nebo výluh z čajů.

Čajovník je vhodné pěstovat i jako bonsai a patří mezi velmi oblíbené rostliny právě pro tento druh pěstování. Rostlinka rychle roste a je možné ji dobře tvarovat. Výsledkem pak může být i taková nádhera jako na obrázcích níže.

teabonsai.jpg


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo