Zelený čaj a hubnutí


Zelený čaj byl původně používán jako lék. Čínští lékaři ho před 5 tisíci lety předepisovali na artritidu, vysoký cholesterol a dokonce i rakovinu. Většina lidí si vychutnává šálek horkého zeleného čaje pro jeho vůni a chuť. Faktem však zůstává, že kdo přejde na zelený čaj, zvýší se mu metabolismus, což podle vědeckých studií pomáhá tělu spálit více než 80 kalorií. K tomu, aby tělo nastartovalo ideální tempo spalování, je doporučováno pět šálků denně. To by znamenalo šálek ke každému jídlu i svačině. Může se to zdát hodně, ale zajistí to přímo vzorný příjem tekutin a zároveň vám to pomůže zhubnout. Stačí si vybrat vhodný druh čaje …


Jak zelený čaj pomáhá při spalování

lung-jing-xi-hu-nahled.jpgZelený čaj obsahuje kofein, který stimuluje metabolismus. Množství kofeinu je podstatně menší než u kávy – zatímco v jednom šálku čaje je asi 30 až 60 mg kofeinu (podle druhu čaje a způsobu jeho přípravy), v jednom šálku kávy je asi 100 mg. Kofein v těle pomáhá odbourávat tuk a udržovat hladinu krevního cukru na vyšší než běžné úrovni, což snižuje hlad. Přímo pro spalování tuků je nejlepší zkombinovat ho i s tělesným cvičením – odtud trik většiny rekreačních sportovců pít zelený čaj před tréninkem. Ačkoli kofein pomáhat tělu spalovat tuky, může rušit spánek – proto není vhodné pít zelený čaj před spaním. Citlivým lidem se proto doporučuje nekonzumovat kofein minimálně pět hodin před ulehnutím, případně ho vypláchnout z těla například čistou vodou.

Pro ideální spalování se doporučuje příjem 40g zeleného čaje na den. V případě, že je toho pro Vás příliš, můžete si koupit pilulky čajového extraktu. Rozhodně se to vyplatí: lékařské studie prokazují, že lidé kteří zvýší příjem látek obsažených v zeleném čaji, zaznamenávají znatelný úbytek na váze. Například studie v časopise Phytomedicine prokázala, že lidé kteří zahrnuli do svého denního jídelníčku zelený čaj, zhubli za měsíc o 1kg.

Je dobré si uvědomit, že pro maximalizaci zdravotních účinků zeleného čaje, by se měl popíjet pravidelně a hlavně bez přidaných sladidel – takže pryč s cukrem, umělými sladidly i medem. Pochopitelně nikdo netvrdí, že zelený čaj je vše lék. Pro výraznější efekt jakéhokoli hubnoucího programu či diety je však dobré (a v podstatě nízkonákladové) zařadit do jídelníčku i zelený čaj a to zvlášť do diet zaměřených na pálení břišního tuku. Polyfenoly, kofein a antioxidanty stimulují spalování tuků v těle a to zejména kolem oblasti břicha. Kromě toho zelený čaj také pomáhá pomalejšímu uvolňování sacharidů, což zabraňuje zvedání hladiny cukru v krvi.

Celkový obrázek účinků zeleného čaje dokresluje fakt, že je i přírodním diuretikem. Proto je důležité pít během dne i čistou vodu a doplňovat tak přirozeně jak tekutiny, tak neustále pročišťovat organismus zeleným čajem.


Lékařské studie potvrzují: zelený čaj pálí tuky

V lednovém vydání časopisu American Journal of Clinical Nutrition byla otištěna studie, která ukázala, že lidé, kteří denně pili láhev čaje obohaceného o extrakt ze zeleného čaje a to po dobu tří měsíců, ztratili více tělesného tuku než ti, kteří pili čistý oolong.

Černý čaj, oolong a zelený čaj pocházejí ze stejné rostliny Camellia sinensis. Ale na rozdíl od prvních dvou variant jsou lístky zeleného čaje nefermentovány, proto vykazují největší množství polyfenolů a tím také nejvíc antioxidačních, protirakovinných a antivirových vlastností. Dále je zelený čaj mimořádně bohatý na typ polyfenolů zvaných katechiny. Bylo prokázáno, že tyto látky mají jak protizánětlivé, tak protirakovinné vlastnosti. A poslední výzkumy ukázaly, že katechiny mohou také ovlivnit akumulaci tělesného tuku a cholesterolu. Obsah katechinu se liší podle použitého množství zeleného čaje a doby jeho přípravy. V případě, že si však koupíte kvalitní zelený čaj a řídíte se způsobem jeho přípravy, bude vám nejen chutnat, ale prospějete i svému zdraví.


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo