Zkušenosti s filtrační konvicí BRITA

Elemaris-BM-cool-black-1000824.jpgPo několika-měsíčním používání filtrační konvice BRITA, jsme se rozhodli, že vám napíšeme své reference. Testovali jsme hned ve třech různých lokalitách, krajích České Republiky. Konkrétně jsme testovali filtrační konvice v Jihomoravském kraji, Praze a Ústeckém kraji. Subjektivně je voda v Praze považována za více znečištěnou, v Brně je tvrdší a v Ústeckém kraji vychází jako chuťově dobrá.

Testování probíhalo vždy nejméně se dvěma filtračními patronami z různých balení. Používali jsme je až do konce minimální doporučené doby použití uvedené výrobcem (tj.: 4 týdny, výrobce uvádí až 8 týdnů, záleží na tvrdosti a znečištění vody v daných lokalitách). Pro testy jsme zvolili filtrační konvici BRITA ELEMARIS XL.

Filtrační konvici jsme podrobili i nestandardnímu zátěžovému testu, kdy jsme postupně filtrovali vodu ze studny znečištěné septikem. Dříve velmi chutná voda je již 4 roky znečištěná, tedy nepitelná. Na základě laboratorního rozboru je možné odhadnout, že potrvá dalších 10 let, než bude voda v pořádku. Vodu z filtrační konvice jsme poslali na laboratorní testy. Výsledky byly překvapivě dobré. Přefiltrovaná voda byla pitná, s výrazně menším množstvím nežádoucích organismů. Při čištění takto zatížené vody doporučujeme s pomocí laboratoře sledovat jak dlouho, ev. jaký objem vody dokáže vyčistit. Proto k takovým účelům filtrační konvici BRITA nedoporučujeme používat, pokud není dlouhodobě sledována kvalita vstupní vody a vody přefiltrované.

 

Ústecký kraj

Ústecký kraj je často mylně považován za kraj s nejčistší vodou, což není pravda. Dle průzkumů je zde voda nejchutnější a tento omyl je často prezentován i veřejnosti. Voda zde je chutná, protože se zde přidává méně chlóru a čističky vod jsou v Ústeckém kraji podrobovány přísnějším kontrolám. Důvodem je rozšíření chemického průmyslu. To však neznamená, že čističky vod jsou jinde laxnější, pouze dodržují zákonem dané předpisy.

Shrnutí:

  • V chuti samotné jsme nevypozorovali žádnou změnu, ale v připravované kávě a čajích byl rozdíl již citelný, čaje jsou jemnější a chutnější – přirozeně nasládlé chutě jsou silnější.
  • Vodní kámen jsme nijak zvlášť nevypozorovali, ale asi po 4 týdnech používání jedné patrony jsme provedli čištění a tu samou patronu jsme nechali ve filtrační konvici další 4 týdny, viditelné známky po vodním kameni byly opět minimální.
  • V Ústeckém kraji je možné patrony do filtračních konvic používat až 8 týdnů, my však doporučujeme maximálně 6 – 7 z důvodu postupně se zvyšujícího rizika růstu bakterií. To může (ale nemusí!) nastat. Záleží například na způsobu zacházení s konvicí, okolní teplotě, etc.

 

Jihomoravský kraj

V tomto krásném kraji jsme konvici používali velmi rádi, protože tvrdost zdejší vody nám velmi často působila problémy s běžně používanými spotřebiči jako jsou například varné konvice a kávovary. Chuťově zde voda nijak nevyniká, hlavním důvodem používání filtrační konvice byl tedy zvýšený výskyt minerálů. Bez filtrování zdejší voda dokáže již za několik dní zanést dna varných konvic poměrně silnou vrstvou vodního kamene.

Shrnutí:

  • Viditelné známky vodního kamene se objevili až po třech týdnech používání filtrační konvice a dokonce ani za pět týdnů, nebylo zapotřebí speciálního čištění!
  • Chuťově je voda jemnější, vynikají jemné chutě a dlouhé sladké dozvuky.
  • Ani po 5 týdnech používání jedné patrony jsme nezaznamenali změny ve filtrované vodě. Déle než měsíc a půl bychom v Jihomoravském kraji patronu nedoporučovali používat.

 

Praha a Středočeský kraj

V Praze a ve Středočeském kraji, je voda více znečištěná. Proto je přidáván ve větší míře chlór. Zamezení šíření bakterií má svou cenu. Voda zde je ve zvýšené míře tvrdá (naštěstí ne tak jako v Jihomoravském kraji). Ve Středočeském kraji má filtrační konvice velký význam.

Shrnutí:

  • Chuť vody byla výrazně lepší než před filtrací.
  • Při přípravě čajů, kávy, limonád i jídel je výsledná chuť výrazně lepší. Všechny látky obsažené v čajích měly výrazně větší prostor pro rozvinutí. Díky lepší vodě se objevila doposud neznámá chuť i aroma.
  • Tvrdost vody je výrazně snížena po filtraci.
  • V Praze a ve Středočeském kraji (obecně i v městech kde je vysoká míra znečištění) nedoporučujeme používat filtrační patrony déle jak 4 týdny.

 

Na závěr

Filtrační konvici BRITA můžeme s čistým svědomím doporučit do každé domácnosti a to i do domácností v krajích kde je výrazně nižší znečištění a tvrdost vody. Díky filtrování vody  vynikne chuť čaje i kávy a ušetří se peníze, čas i cesta při nákupu balené vody.

 

Kam dál?


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo