Jak se čaj pije ve světě I.

tea_syp.jpgZatímco v naší domovině a vlastně v celé střední Evropě pijeme čaj velice obyčejně, s cukrem, medem nebo s citronem a tomuto nápoji nepřikládáme prakticky žádnou větší váhu a bereme ho za samozřejmost, v jiných zemích tomu tak není.

Jak se říká „jiný kraj, jiný mrav“ a o pití čaje toto přísloví platí dvojnásob.

 

 

Pití čaje v Číně

tea-ceremony-china.jpgAsi nejznámější pro mnohé z nás jsou čaje čínské, Čínu také považujeme za zem kde se právě čaj zrodil. To kde se čaj zrodil je přinejmenším velmi sporné, čajové rostliny rostli v mnoha krajinách ještě před samotným vznikem Číny jako takové, pravda ale je, že z Číny a z dalších Asijských zemí k nám proudí nejvíce informací o tomto nápoji a to jak současných tak i historických a pravděpodobně byla Čína první zemí kde se čaj začal pít tak jak jej nyní známe.

Čína se také zasloužila o pití čaje kultivovaným způsobem, například ve zdobených porcelánových nádobách, při různých oslavách a hlavně uvedla na svět několik knih, svitků a dalších návodů jak čaj správně připravit. Existují tisíce let staré dokumenty, které říkají jak správně obřad pití čaje a vlastně i jeho samotná příprava je jakýmsi obřadem nazývaným „Kung Fu Čcha – Čaj připravený s neobyčejnou zručností“.

V Číně plní čaj společenskou funkci a často se u tohoto nápoje v dnešní době uzavírají velké obchody a uzavírají různé smlouvy. Většinou se čaj ve vyšších vrstvách společnosti podává až na ukončení večera. Některé zvyky jsou však i pro nás nepochopitelné, pití čaje může v Číně společenskou akci ukončit nebo zahájit, ale také můžete svou nevědomostí pomocí pití čaje urazit jak hostitel, tak i on vás.

V každém případě platí, že v Čínské kultuře, čaj hrál a hraje velkou roli historickou i současnou. Je to nanejvýš nápoj po tisíce let spjatý se zvyky a celou kulturou.

 

Pití čaje v Japonsku

tea-ceremony-japan.jpgStejně tak jako v Číně i v Japonsku má čaj svou vlastní a mnohaletou tradici, je také velmi úzce spjat s Japonskou kulturou a má i svůj vlastní obřad přípravy čaje.

Příprava čaje v Japonsku narozdíl od Číny se dodržuje prakticky dodnes v neměnné podobě, Japonci více dbají na kulturní zvyky a ctí své tradice velmi přísným způsobem již po tisíciletí. Japonsko je jedna z mála zemí, která dodržuje své zvyky, tradice a obřady prakticky neměnné po tisíce let a pití spolu s přípravou čajů to platí dvojnásob.

Japonští čajoví mistři se čajové přípravě učí mnoho let, existují dokonce studovny věnované právě způsobu přípravy čajů. Čajový obřad v Japonsku může trvat i několik hodin při nímž se podává stejně tak pečlivě připravené pečivo a nese se v duchu míru „wa“, respektu „kei“, čistoty „sei“ a osamělosti „jaku“.

Před hostiteli a připraveným čajem se v Japonsku vždy hluboce ukloní, již v dávné minulosti Samurajové odkládali před obřadem přípravy a pití čaje své zbraně.

 

V dalším článku seriálu „Jak se pije čaj ve světě“ přihlédneme k tématu pití čajů na neméně významné čajové země, jako například Mongolsko, Tibet, Turecko a Indii a několik dalších.


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo