První pravidlo ruského čaje by se mohlo zdát úsměvné, ale je to tak: čaj se připravuje z čaje. Nápoj připravený z jakékoli jiné vegetace kromě listů rostliny Čajovníku čínského (Camellia sinensis nebo též Thea sinensis) není čaj!
Dodržení této jednoduché zásady nám však samo o sobě nezajistí dobrý čaj. O Američanech se například traduje, že příprava špatného čaje je otázkou patriotismu již od dob Bostonského čajového dýchánku … principem zůstává, že kvalitní čaj ze sáčkového produktu nepřipravíte. Jsou plné prachu z podlah čajových továren a sáčky samy dávají čaji nezaměnitelnou chuť celulózy. V Rusku se říká, že je to čaj poštovních doručovatelů, protože přichází v obálkách.
Voda
Voda hraje při přípravě čaje zásadní roli. Může to znít neuvěřitelně, ale kvalita vody a postup s jakým s ní zacházíme, určí kvalitu výsledného nápoje stejně tak (někdy dokonce i víc) jako kvalita použitých čajových lístků. I nejlepší čaj může být naprosto zničen nevhodnou kvalitou vody – stejně jako vás může příjemně překvapit laciný čaj, když použijete dobrou vodu a dodržíte technologické postupy přípravy čaje.
Pro správnou přípravu ruského čaje musí být voda uvařená a vařící. Je opravdu důležité, aby voda přešla varem. Stejně jako se nedoporučuje používat pouze horkou vodu, je důrazně doporučeno odtáčet z kohoutku studenou vodu - teplá voda byla v trubkách vystavena chemickým reakcím, které se odrazí v chuti připravovaného nápoje. V této souvislosti je třeba zmínit, že pro přípravu čaje obecně je lepší měkčí voda.
Čajové lístky
Pochopitelně že i mezi sypanými čaji najdeme velké rozdíly v kvalitě. Ale opět se dá generalizovat, že dodržení správných postupů při přípravě čaje dokáže zázraky. V první řadě jde o skladování teprve poté o výběr konkrétního čaje. Drahé čaje jsou známé svým silným aroma a charakteristickou chutí, která z nich vytváří typickou „značku čaje“. V ruské tradici není na škodu mixovat si čaj podle vlastních chutí – tedy nakoupit si jak drahé černé čaje, tak lacinější varianty a sami si pak připravit vlastní poměr svého čaje na míru. I v tomto případě je však zapotřebí dodržet některé zásady, které se týkají především lacinějších čajů:
Pamatujte, že svůj čaj nikdy nemůže zničit příliš kvalitním čajem!
Čaj se dá dochutit či zkazit mnohým. Co region to jiný náhled na pití čaje, jeho správné podávání a přísady. Zde je několik náhledů z ruské strany …
Cukr
Slazení čaje má dlouhou historii. A přestože dentisté varují před slazenými nápoji, zůstává slazení čaje nejznámější a nejrozšířenějším čajovým dochucovadlem.
Nejlacinějším a nejrozšířenějším sladidlem je cukr. Nicméně v případě, že si chcete dobít baterky, je lepší (a efektivnější) dát si k čaji sušenku a nechat vyznít jeho skutečnou chuť. Kromě toho víc než dvě lžičky cukru udělají z čaje sirup …
Glukóza
Propracovanější způsob slazení, který chutná přeci jen lépe než cukr a hlavně má přidanou hodnotu v podobě energie, který poskytuje. Obzvlášť vhodná varianta pro studenty ve zkouškovém, nebo při stíhání deadlinů všeho druhu …
Med
Velmi zdravé a velmi ruské – mimochodem, znáte zaručený recept na chřipku? Do šálku ruského čaje vmíchejte před spaním tři lžičky medu a panák vodky … některé zdroje uvádí, že vlastně nemusíte být ani nemocní.
Domácí džem
V Rusku se k čaji podává domácí zavařenina – buď na oplatce k čaji, nebo se přímo vmíchá do čaje. Ano, dramaticky to změní chuť čaje, zastánci však tvrdí, že je to příjemná změna …
Vodka
Alkohol v horkém čaji přivodí rychlejší uvolnění a ztrátu zábran. Věděli jste, že je to zvlášť vhodné k učení se cizím jazykům? Svůj šálek ruského čaje můžete povzbudit především vodkou. Ruský chemik Dmitrij I. Mendělejev, tvůrce periodické tabulky prvků, standardizoval výrobu vodky na 40%, a proto můžete mít nad svým čajem kontrolu: podle tradice máte mít v šálku 2/3 čaje abyste ještě stále pili čaj …
Citron
To jestli si ochutíte čaj citronem, je zcela na vás. Někteří tvrdí, že je to zdravé pro vysoký obsah vitamínu C. Z nastíněného postupu přípravy čaje, však jasně vyplývá, že vařící voda, kterou příprava ruského čaje vyžaduje, spolehlivě zničí všechny přidané hodnoty citronové šťávy. Proto zůstává pouze na vaší individuální chuti, zda si šálek ochutíte právě citronem. Jen je třeba upozornit, že citron se v šálku nesmí potkat s mlékem … jak by také mohl, vždyť dochucovat čaj mlékem je anglický zvyk a o tom až příště …
Přihlášení k odběru novinek.
Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
e-mail: [javascript protected email]