Tea Party čili Čajový dýchánek

 

tea-party.jpgUvažujete-li o čajovém dýchánku, nutně se ocitnete zahlceni myšlenkami na britskou šlechtu, či scén z Alenky v říši divů a viktoriánského dekoru. A opravdu: tradice "odpoledního čaje" je elegantní záležitostí. Zvyk se vyvinul do podoby čajové společenské události plánované od poloviny do pozdního odpoledne. Jídlem se rozumí svačina - nemusí být kdoví jak vybraná, i když se předpokládá, že se bude nabízet něco pikantního. Neodmyslitelnou součástí jsou sendviče, koláčky nebo sušenky a sladkosti (spolu s konvicí dobrého čaje samozřejmě!).


Viktoriánská epocha se nevybaví náhodou. Zakladatelkou tradičního čajového dýchánku byla Anna vévodkyně z Bedfordu, přítelkyně královny Viktorie. V 19. století se běžně podávala jen dvě jídla a to snídaně, kterou následovalo hlavní jídlo dne, ale to až kolem osmé hodiny večerní. Není divu, že se její milosti zdál tento čas velmi dlouhý a proto začala zvát své přítelkyně na „odpolední čaj“. K šálku čaje (obyčejně Darjeelingu) se podávalo malé pohoštění – něco sendvičů a sladkostí …


V dnešní době se odpolední čajový dýchánek stal vhodným krytím pro mnoho oslav. Například pokud byste chtěli uspořádat večírek, který nebude zahrnovat večerní pohoštění, je čajový dýchánek ideální společenskou událostí. Skutečně dokonalé řešení pro oslavu narození miminka, odchod do důchodu, oslavu narozenin nebo jen čas s přáteli.


Pohoštění se tradičně připravuje před hosty nebo se podává formou bufetu. Variantám se meze nekladou – jediné co nesmíte zapomenout je čaj! Proto si pro jeho přípravu (a dostatek) vyhraďte příslušný čas spolu s pozorností na Vaše hosty.


Nemusíte se obávat ani počtu sezvaných hostů. Čajový dýchánek můžete pořádat jak pro desítky hostů, tak pro svého nejlepšího přítele se kterým si chcete nerušeně popovídat u dobrého čaje a něčeho menšího k zakousnutí. Čajový dýchánek je velmi tvárný a proto z něj můžete vykouzlit jak vysoce formální společenskou událost tak opravdu přátelskou chvíli.


Přesto by bylo dobré zachovat několik pravidel. Neoddiskutovatelnou podmínkou je čajové nádobí – přeci jen by bylo opravdu vhodné nabídnout svým hostům čaj patřičnou formou a mít pro tuto příležitost čajový servis a porcelán. Dalším pravidlem jsou pozvánky – pochopitelně úměrné tomu, jak formální akci pořádáte. I když by se to možná zdálo úsměvné, je dobré připomenout: nezapomeňte koupit čaj! A to několik druhů, je vhodné koupit si několik čajových konvic a připravovat pro své hosty různé druhy čajů. V žádném případě není nutné se omezovat pouze na čaje černé. Už i v našich končinách zdomácněl nejeden vynikající druh zeleného čaje. Zkuste experimentovat a nabídnout svým hostům procházku po čajích Asie. Zkuste najít rozdíl mezi čajem japonským a čínským nebo připravte brazilský čaj mate. Máte originální záminku představit svým přátelům oolong a pu-erh nemluvě o celé škále ochucených čajů … Na světě existují tisíce různých druhů čaje a každý má svou vlastní metodu zpracování vůní a chutí, které ho odlišují od ostatních.


Čajový dýchánek je sice společenskou záminkou k setkání, ale jak už název napovídá alfou a omegou zůstává příprava čaje a správný přístup ke svým hostům. Nabídněte jak sladké tak slané jídlo a nezapomeňte doprovázet čaj mlékem, smetanou, medem, cukrem i citronem – respektujte chutě svých hostů. A dbejte na konverzaci. Jak napsal Henry Fielding „Láska a skandály jsou nejlepšími čajovými sladidly.“


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo