Nejdražší čaje na světě III.

O nejdražších čajích na světě se toho obecně moc nepíše, může za to většinou anonymita samotných kupců, my jsme přesto pro vás vybrali alespoň několik čajů, které se v současné době prodávají a stojí rozhodně za zmínku.

Dnešní díl seriálu bude ovšem mírně odlišný od dvou předchozích. Dříve jsme si představili ty nejdražší možné varianty čajů na světě, ale dnes bychom vám rádi představili čaje neméně exkluzivní, ale rozhodně ekonomicky přijatelnější a dostupnější. Takže pokud chcete zažít příjemný zážitek nad hrnkem exkluzivního čaje a zároveň neutrácet těžce vydělané peníze na dům nebo vysněné auto, bude tento článek věnován právě vám.

 

Často opomíjený, ale velmi blízký soused černého čaje

darjeeling-north-tukvar-ff-nahled.jpgSamozřejmě není řeč o nikom jiném než o čaji Darjeeling. Darjeeling je velmi charakteristický čaj, často řazený mezi černé čaje, ale možná by si zasloužil i svou vlastní kategorii. Darjeeling má asi největší ekonomický rozsah ze všech druhů čaje vůbec, může vás stát tisíce korun nebo i desítky. Záleží na ročníku, formě zpracování a hlavně na úrodě.

V současné době se nejdražší Darjeeling pohybuje v přepočtu na naší měnu okolo „příjemných“ 60 000,- Kč za kilogram a jedná se o nejvyšší třídu svého druhu tzv.: „Silver Tips“, v nejvyšší možné BIO kvalitě. Většinou se jedná o první, mladou a velmi malou sklizeň, je to především ochutnávka a příprava na hlavní sezónu druhé (v některých případech i třetí) sklizně, přičemž s každou další sklizní cena prudce klesá, ale ne nutně to musí znamenat i prudký pokles kvality čaje. Spíše jde opět o exkluzivitu, představení trhu a v dnešní době i ochutnávku věnovanou „akcionářům“ a dalším vysoce postaveným lidem, většinou obchodníkům, kteří ovlivňují ceny na trhu.

Pokud máte možnost si dopřát šálek nejkvalitnějšího možného Darjeelingu, je to rozhodně správná volba, šálek vás nevyjde totiž na více jak 200,- Kč, což je rozhodně pozitivní zpráva!

 

Bohyně ze železa

tie-guan-yin-ji-pin-a-nahled.jpgČasto zmiňovaný i kritizovaný čaj, co sezóna a sklizeň to zázrak s „železnou“ pravidelností. Ano! Není řeč o jiném čaji než o tzv.: Železné bohyni milosrdenství (v původním názvu: Tie Guan Yin)! Je to čaj spadající do skupiny Oolongů a je rozhodně tím nejznámějším čajovým produktem na světě, možná proto se řadí mezi několik kvalitativních skupin od běžných a dostupných cen čajů kdy za sáček o obsahu 50 g nezaplatíte více jak 200 korun až po takové výběrové kvality, kdy za stejný sáček zaplatíte i více jak 30 000 korun.

V dnešní době je běžné, že za jeden kilogram tohoto kvalitního Oolongu zaplatíte až 55 000 korun. Při přepočtu na jeden šálek čaje vás malá ochutnávka vyjde na opravdu příjemných 165 korun, což stejně jako v případě výše uvedeného Darjeelingu stojí alespoň za vyzkoušení!

 

Kam dál?


Napište nám
Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít
Zapomněl jsem heslo